GED Practice

Math 7 PARCC Reviewer 5 (7.RP.2d)

Sub-claim:
The students solve problems involving the Major Content with connections to the Standards for Mathematical Practice
Type of items: Type 1
Color Code: Peach
Evidence Statement Key: 7.RP.2d
Calculator: No
Point: 1 each (1:29)
Evidence Statement Text: Recognize and represent proportional relationships between quantities.
d. Explain what a point (x,y) on the graph of a proportional relationships means in terms of the situation, with special attention to the points (0,0) and (1,r) where r is the unit rate.
Clarifications, limits, emphases, and other information intended to ensure appropriate variety in tasks:
Tasks require students to interpret a point (x,y) on the graph of a proportional relationship in terms of the situation. For the explain aspect of 7.RP.2d, see 7.C.6.1
Tasks use only coordinates in Quadrant 1 and use only a positive constant of proportionality.
Sample Questions (taken from PARCC’s Practice Tests and Released Items):
EOY Released Test Item 8
Practice Test, Unit 1, Item 3
2016 Released Item #3







1. EOY Released Test Item 8
The graph shows the amount of protein contained in a certain brand of peanut butter.
Which statement describes the meaning of the point ( 6, 30 ) on the graph? a. There are 6 grams of protein per tablespoon of peanut butter. b. There are 30 grams of protein per tablespoon of peanut butter. c. There are 6 grams of protein in 30 tablespoons of peanut butter. d. There are 30 grams of protein in 6 tablespoons of peanut butter.

2. Practice Test, Unit 1, Item 3
This graph shows the relationship between the pounds of cheese bought at a deli and the total cost, in dollars, for the cheese.
Select each statement about the graph that is true. Select all that apply. 
a. The point ( 0, 0 ) shows the cost is $0.00 for 0 pounds of cheese. 
b. The point ( 0.25, 1 ) shows the cost is $0.25 for 1 pound of cheese. 
c. The point ( 0.5, 2 ) shows that 0.5 pound of cheese costs $2.00. 
d. The point ( 1, 4 ) shows the cost is $4.00 for 1 pound of cheese. 
e. The point ( 2, 8 ) shows that 8 pounds of cheese cost $2.00.

2. 2016 Released Item #3
Amelia works for 6 hours and earns $48. The graph shows the relationship between the number of hours Amelia works, x, & the total amount she earns, y.
Which point represents the number of dollars Amelia makes per hour? 
a. ( 1, 6 ) 
b. ( 1, 8 ) 
c. ( 2, 16 ) 
d. ( 6, 48 )

Answers:




Reference:  
PARCC. (n.d.). Retrieved December 20, 2017, from http://www.aps.edu/assessment/parcc